HEMMA HOS CHILI BENDT

Beläget i Stockholms första trädgårdsstad, Gamla Enskede, speglar Chili Bendts hem hennes passion för estetik – en konstnärlig mix av vintagefynd, modern design och en djup uppskattning för hantverk. Lägenheten, som en gång var en tandläkarmottagning från 1920-talet, har förvandlats till ett omsorgsfullt kurerat hem där historia möter nutid.

"Jag älskar udda, märkliga former. Tyvärr hittar inte mycket färg sin väg in i vårt hem (förutom i barnens rum), oavsett hur hårt jag försöker."

Med en passion för djärva silhuetter och oväntade former, kombinerar Chili olika texturer och statement-pieces för att skapa ett hem som känns både personligt och inbjudande. Här delar hon med sig av sin kreativa vision, sina tankar om inredning och de Stockholmsställen som fortsätter att inspirera henne.

Du har precis renoverat lägenheten, vad har du gjort med den?

"Vi gjorde om alla ytskikt, då den tidigare ägaren var tapetserare, och vi satte upp strukturtapet i nästan alla rum. Mycket tid gick åt till att skrapa och spackla för att få släta väggar, och samtidigt fräste vi in elkablar som kunde löpa genom hela lägenheten. Utöver allt det tunga arbetet som inte direkt syns, fick köket och badrummet en ordentlig uppgradering."

Mohair Ullpläd, Teklan, Mullberry Jam, Ullmatta, Classic Solid Wool, Capulet Olive

Har du en favoritplats eller en särskild detalj i ditt hem?

“Hela det runda rummet är min favorit och anledningen till att vi spontant köpte denna lägenhet. Jag älskar spegeldörrarna, öppna spisen och den nästan 100 år gamla dekorativa takmålningen. Allt det passar perfekt med vår otroliga bågformade soffa i ett mönster designat av Eley Kishimoto."

Mohair Ullpläd, Teklan, Mullberry Jam, Modulsoffa, Rosso, 2-sits

Kan du rekommendera några gömda pärlor i Stockholm som turister ofta missar?

“För den musikintresserade - Kafe 44! God vegetarisk mat på dagarna och spelningar på kvällarna. En historisk plats där de flesta svenska rock/pop band och musiker börjat sin resa.”

Vilka stadsdelar i Stockholm tycker du har den mest inspirerande arkitekturen och designen?

“Slakthusområdet som ligger ett stenkast från oss. Redan nu märker man hur den här platsen håller på att utvecklas till ett urbant område med fokus på mat, kultur och upplevelser.”

Vilka är dina tre favoritcaféer i Stockholm för en inspirerande atmosfär?

“Jag är ingen hänga-på-cafe person, men tar gärna en take away fika på Bageri Kompass i Skogskyrkogården. Annars Bar Montan i Slakthusområdet för fantastisk mat och arkitektur, Riche Fenix för barhäng och rolig konst och Kollektivet livet i gamla Birka terminalen för bra konsertutbud och fantastisk utsikt över Gamla stan och Djurgården.”